Power of Happiness

Art Box

Turgut YükselAhu Sıla BayerÖzgür Atanur
Sanatçı, Yazar, Gazeteci, Öğretim görevlisi

Yeni Yüzyıl ve Doğuş üniversitelerinde ve Işık kolejinde ders vermektedir. Radikal, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde, Ot, Birikim, Express olmak üzere yirmiye yakın dergide yazar, çizer ve yayın yönetmeni olarak bulundu. Özel sayılarda davetli olarak editörlük yaptı.

Yayınlanmış iki kitabı (Sıvı – Roman / Katı – Öykü ) İki ortak kitabı (Yüzyıllık gölgeler – Çizgi roman / Çizgi açığı – Futbol üzerine yazı ve çizgiler) İki kollektif kitabı (İstanbul hikayeleri – Öykü / Milyonluk Manzara – Kentsel dönüşüm tasviri) bulunmaktadır.

Yayınlanmak üzere 4 (Nasıl karikatür çizerim? 1-2-3-4) çocuk kitabı bulunmaktadır; bir öykü kitabı yayınevindedir. 15 kitaba editor ve tasarımcı olarak katkıda bulundu. 4 kişisel sergisi oldu, 10 karma sergiye katıldı. Oğuz Aral restrospektif sergisinin küratörlüğünü yaptı. Kent, kültür, tasarım ve iletişim konularında seminerler veren Turgut Yüksel, aynı zamanda özel firmalarda tasarımcılık, radyo programcılığı ve Dj’lik de yapmaktadır.

Öğretim Görevlisi, Çevirmen, Oyuncu

1978 İstanbul doğumlu Ahu Sıla Bayer, 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nden mezun oldu. 2002-2010 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Okulu’nda İngilizce okutmanlık görevini yürüttü. 2008 yılında yine Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde Tiyatro Metinleri Çevirisi alanında Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.

Mezuniyetinden bu yana Sel Yayıncılık’la çevirmen ve editör olarak çalışan Bayer, Alain de Botton’dan Romantik Hareket, Seyahat Sanatı ve Statü Endişesi, Edgar Allan Poe’dan Garabet Meleği, Gyles Brandreth’ten Oscar Wilde ve Mumışığı Cinayetleri aralarında olmak üzere birçok kitabı Türkçe’ye çevirdi. Sabitfikir adlı edebiyat dergisi için edebiyat eleştirileri yazdı. Aynı zamanda tiyatro ve sinema oyunculuğuyla uğraşan Bayer, 1995’ten beri Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, Seyyar Sahne, Şahika Tekand Studio Oyuncuları, Gülriz Sururi ve Engin Cezzar’la türlü tiyatro oyunlarında ve Hazan Mevsimi adlı uzun metraj filmde rol almış, Bizim Yenge ve Tek Başımıza adlı dizilerde oynamıştır. Bayer’in tiyatro kariyerinde Boğaziçi Üniversitesi ile oynadığı oyunların başında 24 Dans Tiyatrosu, Kafkas Tebeşir Dairesi, Sezuan’ın İyi İnsanı, Mutfaktakiler ve Çingenenin Şarkısı, Seyyar Sahne ile oynadığı oyunların başında Bahar Noktası ve Dünyanın En Güzel Hikayesi gelir.

Bayer, Tuğçe Ulugün Tuna ile Bilgi Üniversitesi’nde ve Londra The Place’te modern dans eğitimi, Kanada-Toronto’da Professional Actors Lab’de kamera önü oyunculuğu eğitimi gördü. 2004’ten bu yana Şebnem Dönmez ve Demet Akbağ aralarında olmak üzere birçok oyuncuya ve oyuncu adayına İngilizce oyunculuk dersleri verdi. Edebiyat, tiyatro ve eğitim alanındaki deneyimlerini bir araya getirmek üzere 2010 yılında Act English’i kurdu. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde ve kendi şahıs firması dahilinde oyunculuk, yoga, meditasyon ve İngilizce alanlarında ders vermektedir.

Yayıncı, Yönetici, Müzisyen, Eğitmen

1975 yılında İstanbul’da doğan Atanur, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1997’de tamamladı. Yayıncılık kariyerine 1996 – 1998 yılları arasında Nokta Dergisi’nde muhabirlik yaparak başladı ve aynı dergide güncel politika ve sosyal konularla ilgili yazılara imza attı. 1998’de Doğan Burda Dergi Grubu’na ait popüler bilim ve kültür dergisi Focus’ta çalışmaya başladı.
Çevirmenlik, editörlük, yazıişleri müdürlüğü yaptıktan sonra 2004 yılında derginin yayın yönetmeni oldu. Aynı dönemde Milliyet Gazetesi bünyesinde projelendirilen HIT Dergisi’nin de yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılında Doğan Grubu’nun çocuk ve gençlik yayıncılığında faaliyet yürüten yabancı ortaklı kuruluşu Doğan Egmont’a yayın ve pazarlama departmanlarından sorumlu yayın direktörü olarak geçti. 2014’te İş ve Proje Geliştirme Koordinatörlüğüne atandı ve halen bu şirklette yayın ve yöneticilik görevini sürdürüyor.

2007-2011 yılları arasından Doğan Yayın Holding Buluşma Toplantıları bünyesinde düzenlenen Yaratıcılık Ödülleri’nde en iyi dergi ve kitap projeleriyle 6 ödüle imza attı. British Council tarafından düzenlenen Yılın En Genç Yayın Girişimcisi 2009 yarışmasında finalist oldu. 30 ülkenin çalışanlarının ve projelerinin değerlendirildiği 2008-2009 Egmont International Media Awards gecesinde En Yaratıcı Fikir/İnovasyon dalında ödül aldı. Yaratıcı Düşünme, Ekip Çalışması ve Dinamikleri, Bireysel ve Ekipsel Motivasyon, İç Potansiyelin Keşfi başta olmak üzere liderlik, pazarlama, kişisel gelişim alanlarında çok sayıda köklü kuruma eğitimler verdi. “Hayatın Ritmi” başlığı altında deneyimsel geniş katılımlı özel çalışmalar yürütüyor.

Profesyonel iş hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda eğitim programına dahil oldu. Doğan Yayın Holding bünyesinde 2003’te İş Hayatında Yaratıcılık Eğitimi, 2006’da Üst Düzey Yöneticiler için NLP Eğitimi; Egmont International bünyesinde 3 aşamadan oluşan Young Managers Program 2007 ve Leadership Training 2011 bunlardan öne çıkanlar. Tiyatro geçmişine de sahip Atanur, 2002’de Doğan Burda şirket çalışanlarından oluşan 24 kişilik DBR Tiyatro Kumpanyası’nın kuruculuğunu ve yönetmenliğini yaptı. Kariyerine parallel olarak müzisyenliğe de devam ediyor, davul ve saksofon çalıyor. İyi derecede İngilizce bilen Atanur, evli ve iki çocuk sahibi.