Power of Happiness

İŞ’TE MUTLULUK KONFERANSI 2018 PROGRAM

 

 

İş’te Mutluluk Konferansı’na bireysel katılım olanağı sağlanacağı gibi kurumların grup olarak katılımı da mümkündür.

 

“İş’te Mutluluk Konferansı’18”

“Geleceği Mutlu İnsanlar Şekillendiriyor”

Tarih: 29 Mart 2018

Süre: 08:30 – 17:15

Yer: Workinton, Levent 199

Adres: Levent 199 Yan Giriş, Büyükdere Caddesi No: 199 Levent/İstanbul

 

 Fatih Türkmenoğlu

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nün ardından New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları lisansüstü programını bitirdi. 1994’te Cosmopolitan’da yazmaya başladı. Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019’da “Köşebaşı” programını hazırladı ve sundu.

1996’da NTV’nin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. “Sesler ve Renkler”, “Sevgi İle”, “Her Mevsim Bahar”, “Hindistan’dan Masallar” ve “Yolcu” programlarını hazırladı ve sundu. CNN International tarafından davet edilerek Atlanta’daki CNN Merkezi’ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı. 2001’de CNN Türk’e geçerek “Sesler ve Renkler”i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International’in Türkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Turkish Daily News’ta “A Day Out In Istanbul” adlı haftalık köşesinde yazdı, gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin aylık yayın organı “B”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli gibi birçok dünya ünlüsüyle röportaj yaptı, 70’yi aşkın ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı. Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997’de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi “En iyi TV Programı” ödülünü aldı. 1999’da CNN konferansında haber dalında finale kalarak “World Report Contributor’s Award” ile ödüllendiridi.

27 hikayeden oluşan ilk kitabı “Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun” Epsilon tarafından yayınlandı. Beş yıl Milliyet Gazetesi’nde gezi yazıları ve röportajlar hazırladı. Son beş yıldır yaz aylarında günlük “Sahil Günlüğü” programını hazırlayıp sunuyor, halen CNN Türk’te “Hayat Gezince Güzel” programını sunuyor.

Türkmenoğlu ayrıca televizyonlar ve özel kurumlar için belgesel çekiyor. Özel organizasyonlarda İngilizce-Türkçe ve Fransızca dillerinde profesyonel sunuculuk (MC) yapıyor, Medya İlişkileri eğitimleri veriyor.

David Zinger

David Zinger; çok yönlü kişiliğinde çalışan bağlılığı konuşmacısı, koç ve danışman olma şapkalarını barındırmaktadır. Küresel olarak 6100 üyesi olan Çalışan Bağlılığı Network’ünün (Employee Engagement Network) kurucusudur. Çalışan bağlılığı üzerine Kanada, ABD, Polonya, Galler, Almanya, İngiltere, Hindistan, İspanya ve Güney Afrika’da çalışmalar yürütmüştür.

Üretken bir yazar olan David, Assorted Zingers: Poems and Cartoons to Take a Bite Out of Work ve Zengage: How to Get More Into Your Work to Get More Out of Your Work isimli iki kitabı yayınlamıştır. İş, işe bağlılık, yöneticilik ve lidelik üzerine 2500’den fazla blog paylaşımı vardır. Employee Engagement Network ile ortak olarak, çalışanlar için bağlılık üzerine 10 tane ücretsiz e-kitap yaratmıştır.

Bir eğitimci olan David, Manitoba Üniversitesinde Eğitimsel Psikoloji ve Danışmanlık Psikolojisi dersleri vermiştir.

David’in özellikleri esprili olması, iş hayatını iyi bilmesi, kariyer gelişimi, mutluluk, işe bağlılık, yöneticilik ve liderlik alanlarında uzman olmasıdır. Çalışanların pratik ve taktiksel olarak bağlılığa odaklanmasını sağlayan ‘Çalışan Bağlılığının 10 Blok Piramidi’ şeklinde bir çalışması vardır. David küçük, basit, kuvvetli, belirgin ve sürdürülebilir aksiyonların iş ortamında ve çalışan bağlılığında en büyük faydayı ve farkı yaratacağına inanmaktadır.

http://www.davidzinger.com

Monika Hilm

Monika otelcilik sektöründeki 22 yıllık iş hayatında hem büyük zincir otellerde hem de küçük aile otellerinde çalışmış ve sonunda herşeyin İNSANLAR etrafında döndüğüne karar vermiş. Eğer insanlara değer verip saygılı davranılırsa bunun hem ilişkilere hem de iş sonuçlarına yansıdığına, dolayısıyla da iş ortamında mutluluk getirdiğine inanıyor. Olumsuz yöneticilere sahip pek çok çalışan var ve Monika, iş ortamında bir şeylerin değiştiğini görmek istiyor.

Monika Hilm’in çalıştığı otellerden bazıları; Hilton Hotels, Park Hotel, Seabourne Cruise Line’dır. Psikoloji alanında lisans derecesi bulunan Monika ayrıca İngiltere’de Oxford Brooks University’de Otel Yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır ve Hilton SEE’nin bölge eğitim yöneticisi olarak çalışmıştır.

Pınar Massena

Pınar Massena, Workinton’dan önce Boyner Holding, Emek Sigorta, Inter Sigorta, Demir Sigorta, Çelebi Holding, Batıgöz Hastaneleri ve Martı GYO gibi şirketlerde önemli deneyimler kazanmış bir isimdir. Özellikle Boyner Holding’in 220 bin üyeli Back-Up markalarının kuruculuğunu ve liderliğini yapmasıyla tanınır.

Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Massena, 12 farklı iş merkezinde, toplam 9000 m2 alanda hizmet veren ve üye sayısı 5000’i bulan Workinton’un tüm operasyon süreçlerinde yetkili isim olarak rol almaktadır.

Prof.Dr. Türker BAŞ

Prof.Dr. Türker BAŞ tüm kariyerini başarılı şirket ve uygulamaları incelemeye adamış bir araştırmacı, akademisyen ve yazardır.

Profesyonel yaşantısına Kara Harp Okulunda öğretim görevlisi olarak başlamıştır. TSK tarihindeki en genç doktor, en genç doçent ve ilk sosyal bilimler profesörü olan Türker Baş, akademik çalışmaların yanı sıra TSK’nın Personel Yönetim Sisteminin kurulması, MKE ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının yeniden yapılandırılması projelerinde yer almış, Genelkurmay Karargahındaki ilk elektronik öğrenme sistemini kurmuştur. TBMM, Milli Savunma Bakanlığı Komisyonu’nda insan kaynakları konularında uzman danışman olarak görev yapmıştır.

Türker Baş 1998 yılından bu yana insan kaynakları yapılanması ve kurumsal değişim konularında danışmanlık vermekte, şirketlerin çalışan bağlılığı ve adanmışlığı yüksek, ideal bir çalışma ortamı oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda araştırma projesini yöneten Türker Baş’ın çalışmaları, Applied Psychology, Harvard Business Review gibi önde gelen bilimsel yönetim ve psikoloji dergilerinin yanı sıra popüler medya organlarında da yer almıştır.

Bu güne kadar sekiz kitap ve yüzün üzerinde makale yayınlayan Türker Baş, insanların kişisel özgürlük içinde yaşayabileceği, kendi değerlerine uygun şekilde düşünebileceği, hissedebileceği ve davranabileceği koşullara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Türker Baş yönetim alanındaki uzmanlığını, belli başlı değişim inisiyatiflerine rehberlik deneyimini ve uygulamacı bakışını, verdiği konferans ve çalıştaylarla geniş kitlelere aktarmaktadır. Yaptığı sunumlarda, bir yandan karlılık ve büyümenin yollarını açıklarken, bir yandan da çalışanların motivasyonunu ateşleyecek eğlenceli ve verimli bir çalışma ortamının sağlanabilmesi için pratik öneriler sunmaktadır.

Muhammed Ahmet Faris

Muhammed Ahmed Faris, 26 Mayıs 1951’de Suriye’de Halep’te doğdu, Suriye’li pilot ve hava kuvvetleri görevlisi olarak uzaya giden ilk Suriye vatandaşı oldu.

1973’te Halep’e yakın olan Suriye hava kuvvetleri akademisinde askeri pilot okulundan mezun olan Faris, hava kuvvetlerine katıldı ve nihayetinde albay rütbesine kavuştu. Daha sonraki askeri kariyerinde havacılık öğretmeni ve navigasyon uzmanı olarak görev yaptı. 1985’te, kozmonotların müttefik ülkelerden Sovyet uzay görevlerine katılmalarına izin veren Intercosmos uzay uçuşu programına katılmak üzere iki Suriye adayı arasından seçildi. Faris, 30 Eylül 1985’te eğitim almak üzere Rusya’nın Star City’deki kozmonot eğitim merkezine katıldı.

Faris, Mir orbital uzay istasyonuna ilk gelen mürettebatın bir parçası olarak 22 Temmuz 1987’de Soyuz TM-3 uzay aracında araştırma kozmonotu olarak uzaya uçtu. Görev sırasında Faris, uzay tıbbı ve materyal işleme alanlarında Sovyet kozmonotlarıyla çeşitli araştırma deneyleri yaptı.

Görevinden sonra Faris Suriye hava kuvvetlerine geri döndü ve Halep’e yerleşti. Bir kozmonot olarak gösterdiği başarılar nedeniyle, Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanını ve aynı zamanda Sovyetler Birliği’nin en üst düzey madalyası olan Order of Lenin madalyasını aldı.

Son dönemde Suriye’de olan iç savaş nedeni ile Suriye’yi terk ederek Türkiye’de yaşamını sürdürmektedir.

Ferah Lök

Kendini sürekli geliştirmek ve birikimini insanların ve kurumların gelişimi için aktarmak konusundaki hevesi ve kararlılığı ile iş hayatını şekillendiren Ferah, hem kurumlara hem de bireylere gelişimlerinin her noktasında katkıda bulunmaktadır.

Orta ve lise eğitimini Robert Kolej’de tamamlayan Ferah, Yüksek Endüstri Mühendisidir. Ferah, uzun kariyer yolculuğuna ilk adımını IBM’de attı. 20 yıl süren bu yolculuğunda yönetici olarak Satış, Pazarlama ve Hizmetler alanlarında rol alıp takımlara liderlik yaptı. Satış Direktörü olduğu IBM’den 2006 yılında girişimci olarak hayallerini gerçekleştirmek üzere ayrılan Ferah, o günden beri yönetim danışmanlığı, eğitim ve koçluk alanında yöneticiler ve takımlar ile çalışıyor. Liderlik, performans ve kariyer gelişiminde birey ve kurumların en özgün liderlik stillerini oluşturmaları sürecine destek oluyor. Takım koçluğunda takımların içinde bulunduğu sisteme bütünsel bir yaklaşımla bakan Ferah, istenilen değişimi yaratabilmek için daha yaratıcı, dayanışmacı ve cesur takımların oluşumuna katkıda bulunuyor. Çalışan mutluluğu, bağlılığı ve işveren markası çalışmaları özellikle odaklandığı alanlardan bazıları.

Adler International Koçluk Sertifikasyon Programını tamamlayarak ACPC ve International Coach Federation’dan PCC ünvanını alan Ferah, aynı zamanda takım koçluğu alanında Organization and Relationship Systems Coaching, Transaksiyonel Analiz, Medical Coaching ve Supervisor Coaching sertifikalarına sahiptir. 2000 saate yakın koçluk deneyimini uzun ve başarılı bir profesyonel iş hayatı ile birleştiren sayılı koçlardandır.

Çalışmalarını kurucusu olduğu Power of Happiness Platformu ve Coaching Atelier bünyesinde sürdüren Ferah, aynı zamanda Institute for Leadership and Management’ın (City & Guilds) Leadership, Management, Coaching ve Mentoring alanlarında ‘External Verifier’ı olarak çalışmaktadır ve ICF ve EMCC üyesidir.

Tijen Mergen

Tijen Mergen,1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Müh Bölümü’nden Yüksek Lisans derecesiyle mezun olmuştur. NCR Türkiye’de Satış Müdürlüğü ve NCR Orta ve Doğu Avrupa Bölgelerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerini üstlenmiştir. 1998-2003 yıllarında Apple-Bilkom A.Ş.’de Genel Müdür olarak hizmet vermiş olan Mergen, burada farkındalık üzerine geliştirdiği ve “iCan” adını verdiği kısa film ve müzik yarışması ile %49 pazar bilinci sağlayarak, IPRA ödülünü almıştır. Mergen, 2000 yılında, Bilkom A.Ş.’nin Komili Holding’den Koç Holding’e devri sürecinde de aktif rol almış ve sürecin başarı ile tamamlanmasını sağlamıştır. Aynı yıl, Dünya Gazetesi tarafından ilk defa verilen “Yılın Profesyonel İş Kadını” ödülünü almıştır. 2004-2010 yılları arasında Doğan Gazetecilik bünyesinde Pazarlama ve İş Geliştirme Grup Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev alan Tijen Mergen, kurumun gazetelerinin satış ve pazarlama faaliyetlerinin yönetiminin yanısıra, internet gazeteciğininin gelişiminde de öncü rol oynamıştır.

Operasyonel çalışmalarının yanısıra Türkiye’de son dönemlerde en başarılı sosyal sorumluluk projesi olarak kabul edilen ‘’Baba Beni Okula Gönder’’ kampanyasınn liderliğini üstlenmiştir. 2010-2013 yılları arasında aynı grupta, Hürriyet Gazetecilik’de Pazarlama Grup Başkanı ve İcra Kurulu üyesi olarak görevini sürdüren Mergen, Satış ve Pazarlama faaliyetlerinin yanısıra, cinsiyet eşitliği gibi toplumun en önemli sorunlarını gündeme getirerek, çözüm üretilmesine destek olma konusunda çalışmalar yürütmüş, Haklı Kadın Platformu’nun kuruluşunda etkin rol almıştır. Tijen Mergen 2018 yılına kadar Doğan Gazetecilik AŞ ‘de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Ekim 2013’de Tek Girişim Ltd adı ile kendi şirketini kurarak çalışma hayatına girişimci olarak devam eden Mergen, kurumlara sosyal sorumluluk ve çalışan memnuniyeti üzerine projeler geliştirmekte, organizasyonlar düzenlemekte ve danışmanlık vermektedir. Çalışan mutluluğunun kurum başarısındaki önemini vurgulamak ve yöntemlerini öğretmek üzere, Power Of Happiness Platformu’nun kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Mergen ayrıca dört yılı aşkın bir süredir Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde Yüksek Lisans öğrencilerine Pazarlama dersleri vermektedir.

Rasim Uyan

Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde berberlik yapan Rasim Uyan, geri dönüşüme katkı sağlayan vatandaşları ücretsiz tıraş ediyor. Berber Uyan, insanlarda çevre bilinci oluşturmayı amaçlıyor.
Derince İlçesi’nde 34 yıldır berberlik yapan ve Sosyal Elçiler Platformu Başkanı olan Rasim Uyan, geri dönüşüme katkı sağlayan müşterilerine ücretsiz saç kesimi, fön ve sakal tıraşı yapıyor.

Berber Uyan, 5 kilo atık pil, 500 mavi kapak, 1 litrelik atık yağ, 50 atık teneke kutu, 50 cam şişe, yarım litre yere atılmış sakız getirene, 11 sefer kan bağışı yapana, organ bağışı kartını gösterene, 10 ağaç dikip makbuzunu gösteren müşterilerine ücretsiz tıraş yapıyor.

Tülin Akın

Tülin Akın, babası köy öğretmeni annesi ev hanımı olan bir ailenin iki çocuğundan biridir.

Baba mesleği nedeni ile Anadolu’nun çeşitli yerlerini doğduğundan beri dolaşmaktadır. 2004 yılında öğrenciyken kurduğu Tarimsalpazarlama.com ile Türkiye’nin tarım alanındaki ilk iletişim, e-öğrenme network’ü ve e-ticaret medyasını hayata geçirmiştir. 2007’de İhracatın Yıldızları Programında e-ihracat birincilik ödülü almıştır. Bankalarla birlikte çiftçi kredi kartlarını modelleyerek, çiftçinin zarar görmeden finans kaynağı bulmasını sağlamış ve bunları anlatmak için yaklaşık 12.000 köye ziyaretler gerçekleştirmiştir. Vodafone ile birlikte Çiftçi Kulübü’nü kurmuş ve çiftçiye özel uygulamalarla 1 milyon 400 bin çiftçiye ve ailesine bilgi ve hizmet ulaştırarak tarımda erken uyarı bilgilendirmelerini başlatmıştır. Intel’in desteklediği, okuma yazma bilen herkesin kullanabileceği ve bilgi, iletişim, pazarlama, ihtiyacı olan konularda uzmanlara soru sorabilmeyi sağlayan özel bir çiftçi bilgisayarı yazılımı ürettirmiştir.

Kırsal alanda su bilincini geliştirmek ve traktör kazalarını önlemek amacıyla da çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiştir. 2012 yılında Türkiye Ziraatçılar Derneği’nden Tarımsal Ticareti Geliştirme Ödülü, 2013 Sabancı Vakfı’ndan Türkiye’nin Fark Yaratanı, 2013 JCI – TOYP Dünya’nın 10 Başarılı Genci Girişimcilik Ödülü, 2013 Anita Borg Institute Uluslararası Sosyal Etki Ödülü, 2013 Garanti -KAGİDER Yılın Kadın Sosyal Girişimcisi Ödülünü almış ve BM tarafından 2014 yılında Nobel’e aday gösterilmiştir. ‘TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri’ ve ‘Tarımsal Pazarlama’ şirketlerinin kurucu ortağıdır.

Mehmet Nane

Mart 2016 tarihinden itibaren Pegasus Havayolları CEO’su olarak görev yapan Mehmet T. Nane 2013-2016 yılları arasında CarrefourSA Genel Müdürlüğü, 2005-2013 tarihleri arasında Teknosa Genel Müdürlüğü, 2000- 2005 yılları arasında Teknosa Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulunmuştur. Sırasıyla Türkiye Emlak Bankası, Demirbank ve Demir Yatırım’da çeşitli birimlerde görev almış olan Mehmet T. Nane, Sabancı Grubu bünyesinde Planlama, İş Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı, Perakendecilik Grubu Direktörlüğü, Sabancı Holding Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur.

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Mehmet T. Nane, 1993 yılında İskoçya Heriot Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tam burslu olarak yüksek lisans yapmış ve 2013 yılında Harvard Businness School Üst Düzey Yönetici Programı’na katılmıştır.

2013-2015 yılları arasında FAPRA( Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Mehmet T. Nane: TOBB Perakendecilik Meclisi Başkanlığı, TOBB GS1 Türkiye Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Sağlık Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Harvard Business School Türk Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Mert Çetinkaya

ATÖLYE, Türkiye için çok da alışkın olmadığımız bir konseptte ve güzellikte kurulmuş bir ortak çalışma alanı girişimi. ATÖLYE, yaratıcı sektörlerde çalışanlara ve girişimlere ortak çalışma alanları sunarak, onlar için tek bir çatı oluşturmayı hedefliyor.

ATÖLYE aynı zamanda yaptığı eğitimler ve workshop’lar sayesinde sosyal bir topluluk. Buraya katılan herkes, ortak çalışma alanından faydalanabiliyor, yeni insanlarla tanışarak, farklı alanlarda işbirliği yapabileceği bir ortamı kolayca bulabiliyor.

Osman Erk

Osman Erk, 1970 ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nde başladığı üniversite öğrenimine Claremont Men’s College, A.B.D.’de devam etti. Ekonomi dalındaki üniversite eğitimini 1974 yılında tamamladı. 1977’de Türk Eğitim Vakfı bursiyeri olarak Columbia Business School’dan MBA derecesini aldı.

30 yıla yakın aktif mesleki yaşamında banka (Citibank,YapıKredi, Pamukbank, Töbank), sigorta (Halk Sigorta, Başak Sigorta), perakende dağıtım (Grunberg), şifreli kanal (Cine5), digital platform (Digiturk), telekom (Superonline, Topaz Kablo TV, ETH Telecom, Tellcom), bahis-oyun (Inteltek, Bilyoner) sektörlerinde çalışan Osman Erk, genel müdürlük, yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı gibi üst kademe yöneticilik görevlerinde bulundu.

Aktif mesleki yaşamında, yeni iş geliştirme, strateji formülasyonu, değişim yönetimi, yeniden yapılanma, örgütsel gelişim, mentorluk-koçluk, konularına odaklanan ve bu konularda uzmanlaşan Osman Erk, Bilgi Üniversitesi, MBA programında ‘Turkish Business Environment’ ve Trakya Üniversitesi, Edirne’de bankacılık dersi sundu.

Finansal hizmetler konusunda yayınlanmış çeşitli makaleleri bulunan Osman Erk, profesyonel yöneticilik yaşamından ayrıldığı Ekim 2006’dan itibaren şirketlerin stratejilerini formüle etmelerine yönelik strateji çalıştayları düzenlemekte, stratejilerin hayata geçirilmesine imkan verecek aksiyon planlarının icraatını desteklemek amacıyla danışmanlık yapmaktadır.

Şirketlerin yönetim kadrolarına, acente-bayilerine strateji formülasyonu, sürdürülebilir farklılık, innovasyon, pazarlama, liderlik, değişim yönetimi ve kişisel gelişim konularında konuşmalar gerçekleştirmektedir. Turkcell şirketler grubunda yöneticilik görevinin yanı sıra kurum içi mentor – koç olarak da çalışmalarını sürdürmüş olan Osman Erk, 2011 yılından beri de liderlik gelişim programlarının tasarlanması, uygulanması ve liderlik modelinin öngördüğü yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik performans iyileştirici koçluk – mentorlük hizmetleri sunmaktadır; ICF, A.B.D tarafından akredite edilmiş ‘Profesyonel Koç’ ünvanına sahiptir.

Halen, Finans Dünyası dergisinde strateji ve liderlik konularında makaleleri yayınlanmaktadır.

İş dışı yaşamında fotoğrafçılığa ve gezi yazarlığına ilgi duyan Erk, açtığı üç kişisel sergide yer alan fotoğraflarını “Doğrudan Dolaylı”, “Olağan Biçimler” ve ‘’Hayatımdaki Çizgiler’’ adlı kitaplar da yayınladı, ’Chi’ dergisine gezi yazıları yazdı.

Varol Yaşaroğlu

1968 yılının Mart ayında İzmir’de doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden 1989 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Para Banka Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Uluslararası Nasreddin Hoca ve Yunus Nadi Karikatür Yarışmalarının da bulunduğu 25’e yakın karikatür yarışmasından ödül aldı. Kültür Koleji ve Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ, Marmara, Yeditepe Üniversiteleri’nde “bilgisayar-internet ve mizah” üzerine seminerler verdi. Uzun yıllar “Ekonomist” ve “Capital” dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü yaptı.

“Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün” söylemini yaşam felsefesi kabul eden Varol Yaşaroğlu’nun, kurucusu olduğu Grafi2000 Prodüksiyon, göz bebeğidir. Mizah, karikatür ve animasyonu harmanlayarak sunan Varol Yaşaroğlu, Türkiye’nin büyükler için yapılan ilk çizgi dizisi Fırıldak Ailesi’nin yapımcısı ve yaratıcısı ve Koca Kafalar’ın yaratıcısıdır. “Bilişim dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” kreatif uygulamaları ile özelikle TV, internet, mobil ortamlarda projeler üreten Grafi2000 Prodüksiyon Türkiye’de ses getiren projeler geliştiriyor.

Son projesi youtube.com/grafi2000 ile kendi özel eğlence kanalını da oluşturmuş durumda. Yaşaroğlu; karikatür, illüstrasyon ve animasyon çalışmalarının hepsini ekibiyle birlikte kağıt kaleme hiç dokunmadan bilgisayar ortamında oluşturuyor ve onları çalıştıkları yerlere yine bilgisayar ortamından gönderiyor. Zamanının büyük bir kısmını kurduğu Grafi2000 İnternet ve Mizah Dergisi’ni geliştirmeye ayıran Yaşaroğlu çizgileriyle kurumsal firmaların sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor. Çeşitli üniversitelerde bilgisayar-internet ve mizah üzerine seminerler verirken, “Ekonomist” ve “Capital” dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü yapmaya devam ediyor.

Tayga Baltacıoğlu

Tayga Baltacıoğlu 1991 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenim hayatına Irmak İlköğretim Okulunda başlayan Tayga, liseyi Saint Beniot Fransız Lisesinde
okuduktan sonra Bilgi Üniversitesi İşletme fakültesini bursla kazandı. Bu sırada profesyonel voleybol kariyerine yoğunlaşıp milli takım seviyesine kadar yükseldi. Üniversitenin 1. yılında Sportsnet Groupta event manager olarak çalışırken aklına mutlubiev fikri gelmesiyle işinden istifa edip girişimcilik kariyerine atıldı. 2015 yılının başında hizmet hayatına başlayan mutlubiev şuana kadar on binlerce eve temizlik hizmeti sağladı. Tayga şuan 30 kişiye çıkan ekibiyle Türkiye ve Milano’da hizmet veren mutlubiev’in ceo’su olarak görevine devam etmektedir.

Kerem Mergen

1993 yılında İstanbul’da doğan Kerem Mergen, orta öğretimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamladıktan sonra, New York Üniversitesi Girişimcilik ve Teknoloji Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında çeşitli alanlarda tecrübeler kazanan Kerem Mergen, IT Asset Management konusunda Ombligo adlı şirkette, online satış elemanı olarak profosyonel hayata adım attı. Novaces, EY, ve ING Bankası gibi kurumlarda stajlarını tamamladıktan sonra soluğu İstanbul’da alan Mergen, Kolektif House bünyesine katıldı. Burada Üye yöneticisi görevinden kısa sürede İş Geliştirme Direktörlüğüne yükseldi. Bu kapsamda birçok girişimcilik projesi ve etkinliklerini hayata geçirdi. Tüsaid, BKM, Turkcell, Accenture, Bain & Company gibi şirketlere projeler tasarlayan Mergen’in en önemli ürünleri arasında Kolektif Zone platformu yer alıyor. Yaklaşık 400’e yakın startup datasını, ülkenin önde gelen kuluçka merkezleri ile beraber oluşturarak, Samsung, Apple, Google, Microsoft gibi kurumları ve yatırımcıları bir araya getiren, proaktif olarak destek sağlayan Kolektif Zone sayesinde 4 startup’ın yatırım kapamasına öncülük etti.

1,5 senelik Kolektif House tecrübesinin ardından 2018 Şubat ayında, Fikiron Bilişim A.Ş yapısına dahil oldu. Toplamda yapılan 15 yatırımın takibini sürdüren Mergen, yeniden kurduğu innovation funnel ile Fikiron Startup Fonu’nu yönetiyor.

Bu süre zarfındai girişimci kimliğini hiç bırakmaya Kerem Mergen’in, sırasıyla 2011, 2013, ve 2014 yıllarında üç tane girişimcilik denemesi oldu. Bu girişimlerin 2 tanesinden tecrübe kazanırken, son olarak kurucu ortağı olduğu SO UP markasının satışını yaparak ilk ‘Exit’ini 2017 senesi içinde yaptı.

Emrah Ertürk

1978 Ankara doğumlu olan Emrah Ertürk, ilk ve orta öğretimini Ankara’da tamamlayarak, yüksek öğrenimini sırası ile İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği bölümünü, Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisansını, Sabancı Üniversitesi’nde ve Columbia Business School ‘da Executive MBA programını tamamlamıştır.

Emrah Ertürk, 2000 yılında Bensan A.Ş’de ARGE Mühendisi olarak meslek hayatına başlamış, ARGE, Üretim ve Yurtdışı Satış gibi birçok birimde tecrübe kazanmıştır.

Emrah Ertürk, 2004 yılında ilk girişimi olan Desi Kimya A.Ş.’nin kurucuları arasında yer almıştır. Desi Kimya A.Ş., Türkiye’de ve Avrupa’da korozyon inhibitörleri ve adsorban kimyasallar alanında ilk ve tek üretici konumuna gelmiştir. Desi Kimya A.Ş. faaliyetlerini halen kurumsal bir yapı içerisinde sürdürürken, kurucu ortaklar yönetim kurulunda yer almaktadırlar.

Emrah Ertürk, 2007 yılında global bir endüstriyel mineral şirketi olan Amcol International’da Türkiye kurucu ekibine katılmış, sırası ile Ülke Satış Direktörlüğü, Avrupa Satış Müdürlüğü, EMEA Bölüm Direktörlüğü ve Global Pazarlama İletişimi Direktörlüğü görevlerini sürdürmüştür. Kendisi halen Global Pazarlama ve Starteji Direktörlüğü görevinde profesyonel kariyerine devam etmektedir.

Emrah Ertürk, 2016 yılında Big Data, veri işleme ve yapay zeka teknolojilerinde faaliyet gösterecek olan 360 derece araştırma platformu olarak konumladığı Sorwe şirketini kurmuştur. Sorwe, kurum içi araştırmalar ve insan analitiği dikeyinde geliştirmelerini tamamlamış ve faaliyetlerine devam etmektedir. Pazar araştırmaları ve IoT çözümlerinin geliştirmeleri ise hızla devam ederek 2019 yılı sonunda bütünleşik bir veri işleme ve analiz yapısına ulaşmış olacaktır. Sorwe, alanında dünyadaki tek ve öncü bir iş modeline sahiptir.

Ari Bostan

Ari Bostan, kurumsal tarafta ve danısmanlıkta 15 yıllık tecrübesi boyunca sürekli ve tekrarlı müsteri memnuniyeti saglamayı basarmıs bir danısmandır. Isletme dönüsümü yoluyla kalıcı performans iyilestirme saglayan global projelerde çalısma fırsatları yakalamıstır. Bu projelerde kalite sistemleri ve süreçlerin iyilestirilmesi, tedarikçi gelistirme, yalın tedarik zinciri ve satın alma dönüsümü, proje yönetimi – yeni ürün devreye alma, AR-GE süreçlerinin iyilestirilmesi ve organizasyon tasarımı gibi alanlarda çalısmıs ve uygulama deneyimi elde etmistir.

Otomotiv, tüketici ürünleri, savunma, agır ekipman ve is makinaları, endüstriyel otomasyon, tasıma & lojistik hizmetleri gibi sektörlerde önemli tecrübeler edinmistir.

Birbirinden farklı sektör, kapsam, ve büyüklüklerdeki isletmelerde her seviyede müsteri iliskileri yönetimi deneyimi kazanmıstır. Türkiye dısında da küresel olarak genis bir cografi alanda, Belçika, Çin, Italya ve Birlesik Krallık’ta çalısmıstır.

TrueNord’a katılmadan önce bir danısmanlık sirketinde tedarik zinciri yönetimi alanında liderlik görevini üstelenen Ari Bostan, sirketin global tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının ve bilgisinin gelistirilmesi, uzman kisilerden olusan küresel bir bilgi agının kurulumu gibi sorumluluklar üstlenmistir. Müsteri organizasyonunun ve ekip üyelerinin egitimi, mentorluk ve koçluk gibi alanlarda deneyim kazanmıstır.
Politecnico di Milano’da isletme yüks
ek lisans derecesini tamamlayan Ari Bostan, makine mühendisligi lisans derecesini Yıldız Teknik Üniversitesi’de tamamlamıstır.