Power of Happiness

Melkan Tabanlıoğlu

Melkan TabanlıoğluTabanlıoğlu Architects Genel Müdür

Konuşma Konusu: Mutlu Ofisler, Mutlu Çalışanlar

1970 yılında İstanbul’da doğan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, orta ve lise tahsilini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldu. Metropolitan Catalunya Politeknik Üniversitesinde sürdürdüğü Mimarlık Mastırı ve çeşitli mimari deneyimlerden sonra 1995 yılında Tabanlıoğlu’na ortak olarak katıldı.

Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı jurilerde yer alan,  konferanslar veren Melkan Gürsel Tabanlıoğlu Türkiye’nin en genç editörlerinden biri olma sıfatıyla Arkitekt Dergisinde Genel Yönetmen Yardımcılığı yapmıştır.

2010 yılında  MEA- Middle East Architect Award’a (Yılın Mimarı Ödülü) ve 2013 yılında Big Project Middle East tarafından tekrar (Yılın Mimarı Ödülü) Murat Tabanlıoğlu birlikte layık bulunan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu 2008 yılında  “The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies” tarafından Avrupa’nın 40 yaş altı 40 mimarından biri seçildi.

Projeleriyle ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık bulunan, Building Design’ın hazırladığı  Dünya Mimarlığı ilk 100 listesinde 2014 yılında 66. sırada yer alan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın projeleri arasında Levent Loft, Loft Bahçe (RIBA International Award), Bodrum Uluslararası Havalimanı (RIBA International Award), Kanyon, Istanbul Sapphire, Zorlu Levent Ofis Kulesi, ESAS Aeropark (LEAF Ödülü), Selçuk Ecza Genel Müdürlük (WAF Ödülü), Asmaçatı ABN, İstanbul Modern, Astana Arena, Astana Medya Merkezi (Cityscape Ödülü), Tripoli, Sipopo ve Dakar Kongre Merkezleri son dönem yapıları olarak sayılabilir. Bir çok ulusal ve uluslararası ödülün yanısıra Japonya’da olimpiyatlar için yapılacak yeni ulusal stadyum için açılan yarışmada Tabanlıoğlu projesiyle finalde yer almıştır.